Znaczenie ajurwedy

Ajurweda to najpopularniejsza holistyczna forma medycyny, która wywodzi się z Indii i obecnie szybko rozprzestrzenia się na całym świecie. Ajurweda to połączenie dwóch sanskryckich słów, Ayus oznacza „życie”, a Veda oznacza „wiedzę”. Dlatego Ajurweda dosłownie oznacza „wiedzę o życiu”.

Indianie wierzą, że ajurweda pojawiła się jako lekarstwo dla bogów. Nawet w Ramajanie (która, jak się uważa, ma kilka tysiącleci), mamy wskazówkę, jak Hanuman przynosi zioło Sanjivani, aby ożywić Lakszmanę, śmiertelnie rannego na polu bitwy na Lance. Uważa się, że to Dhanwantari, lekarz bogów, odkrył Ajurwedę. Ajurweda została sprowadzona na ludzkość przez Charakę z królestwa bogów, który napisał ajurwedyczny traktat Charaka Samhita, który do dziś jest uważany za czcigodny. Sushruta napisała później swoje własne kompendium, Sushruta Samhita, które zawiera kilka zmian w metodach opisanych w Charaka Samhita.

Zasady ajurwedy

Ajurweda to głównie ziołowa nauka. Analizuje właściwości lecznicze ziół i bada ich wpływ na organizm człowieka. W Ajurwedzie znanych jest ponad cztery tysiące ziół, z których około tysiąc jest używanych bardzo często w regularnych przepisach. Przez wieki wytwarzano i udoskonalano różne kombinacje ziół. Zioła dojrzewają też na różne sposoby, np. B. pieczone w ghee, fermentowane na wina, skoncentrowane ekstrakty proszkowe, itp. Przetwory przygotowywane są w zależności od rodzaju, jak zostały przygotowane bhasmy, lehyas, tatusiowie, choornas, rasas, asavas itp.

Chociaż Ajurweda zajmuje się głównie ziołami; to nie wszystko. Ajurweda zajmuje się również kilkoma minerałami, które nazywa Dhaatus. Niektóre preparaty Dhaatu są bardzo ważne dla dobrostanu człowieka, na przykład Shilajit.

Jednak najważniejszym aspektem Ajurwedy nie są ani zioła, ani minerały, których używa. Sekretem sukcesu ajurwedy na przestrzeni wieków jest reżim, który zmusza do tego swoich pacjentów. Istnieją różne terapie opracowane przez ajurwedę. Najbardziej znaną z nich jest terapia Panchakarma. Jest to złożony, pięcioczęściowy proces, który może leczyć prawie każdą chorobę dotykającą ludzi. Terapia Panchakarma to sposób na oczyszczenie organizmu. Następnie istnieje kilka innych terapii, takich jak Shirodhara, Basti itp., Które pomagają utrzymać ciało w stanie normalności.

Ajurweda często idzie w parze z inną popularną indyjską techniką – jogą. Lekarze ajurwedyjscy często przepisują asany jogi, aby uzupełnić ziołowe zioła. Ajurweda wierzy również w różne terapie masażu różnymi olejkami. Chociaż aromaterapia jest odrębną nauką samą w sobie, można ją uznać za podgrupę technik ajurwedycznych. Ajurweda wierzy, że masaż może skierować toksyny do odpowiednich miejsc w organizmie, skąd można je usunąć. W ten sposób organizm pozostaje wolny od toksycznych pozostałości.

Ajurweda również wierzy w znaczenie odżywiania. Podczas zabiegu lekarz ajurwedyjski podkreśli znaczenie diety jaką spożywa dana osoba. Każdy składnik jest starannie dobierany, ponieważ istnieje duża liczba wskazań i przeciwwskazań do żywienia przy każdej chorobie.

Popularność ajurwedy

Dzisiejsza Ajurweda jest tak głęboko zakorzeniona w umysłach ludności Indii, że używali jej lekarstw, nie wiedząc naprawdę, że używają techniki ajurwedy. Prawie w każdym indyjskim gospodarstwie domowym na podwórku jest roślina tulsi. Tulsi to nic innego jak święta bazylia. Ta roślina jest czczona przez Hindusów, nie wiedząc, że wielki szacunek dla Tulsi w rzeczywistości pochodzi z różnych właściwości leczniczych zioła. Tulsi to jedna z pięciu podstawowych roślin, które powinien mieć każdy indyjski ogród. Pozostałe cztery rośliny to Neem, Amalaki, Bilva i Palash. Dziś wszystkie te pięć ziół stało się popularne na całym świecie ze względu na ich niesamowite właściwości lecznicze.

Zioła takie jak Brahmi, Ginkgo, Gotu Kola, Ashwagandha, Yohimbe, Yashtimadhu, Arjuna itp. Stały się znane na całym świecie. Zachodni naukowcy spędzają dużo czasu i badają właściwości tych ziół. Z każdym testem twoja wiara w moc Ajurwedy tylko się wzmacnia.

Czosnek, cebula i imbir są używane na całym świecie z różnych powodów medycznych. Potwierdzono, że czosnek może okazać się niezwykle korzystny w obniżaniu poziomu cholesterolu i zwiększaniu długowieczności. Jednak to ajurweda jako pierwsza podkreśliła właściwości lecznicze tych ziół. Istnieje kilka innych ziół, którym ajurweda po raz pierwszy nadała znaczenie. Niektóre z nich to kozieradka, lukrecja, betel, kardamon, cynamon, kminek, mniszek lekarski, trawa cytrynowa, rauwolfia, zizzyphus itp.

Początkowa niechęć do stosowania tradycyjnej metody medycyny indyjskiej powoli słabnie. Kilku Amerykanów i Europejczyków wybiera ajurwedę zamiast innych inwazyjnych terapii. Leki ajurwedyjskie są szeroko stosowane na Zachodzie w celu wzmocnienia pamięci, leczenia bezpłodności u mężczyzn i kobiet, zwiększenia rozmiaru piersi, powiększenia penisa i zmniejszenia masy ciała. Ludzie, którzy ich używają, ręczą za ich korzyści.