Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chlamydię lub jesteś narażony na nią, możesz się zastanawiać, jakie to niebezpieczne.

Czy zawsze wróci, jak opryszczka? Czy może powodować uszkodzenie mózgu, takie jak kiła? Czy jest szansa, że ​​umrzesz jak AIDS?

Większość kobiet, około 75% zakażonych, nie ma żadnych objawów i dlatego nawet nie wie, że jest zarażona chlamydią. Jeśli pojawią się objawy, można je pomylić z infekcją dróg moczowych lub infekcją drożdżakową pochwy. Do najczęstszych objawów należą palący się mocz lub wydzielina z pochwy. Jeśli jednak infekcja przenika wyżej do szyjki macicy lub jajowodów, mogą wystąpić bóle brzucha, a także gorączka, nudności, bóle pleców, ból podczas stosunku płciowego lub nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe. W przypadku wystąpienia takich objawów ważne jest, aby zgłosić się do lekarza.

Ponieważ wiele kobiet nie ma objawów ostrzegawczych, a infekcja jest czasami mylona z czymś innym, uszkodzenie może wystąpić nawet zanim kobieta dowie się, że jest zarażona. Ostatecznie u nawet 40% nieleczonych kobiet rozwija się choroba zapalna miednicy, która może powodować przewlekły ból miednicy, bezpłodność lub niedrożność jajowodów.

Zwykle uszkodzenie nie zagraża życiu. Jeśli jednak jajowody są wystarczająco pokryte bliznami, może wystąpić ciąża pozamaciczna (ciąża rurkowa). Jeśli nie zostanie to rozpoznane na czas, rurka może pęknąć i spowodować wewnętrzne krwawienie, które może być śmiertelne.

Kolejny przerażający fakt: jeśli masz już chlamydię, a następnie jesteś narażony na HIV, masz 4-5 razy większe prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HIV niż w przypadku braku chlamydii. Choroby przenoszone drogą płciową występują parami. Osoba zarażona chorobą przenoszoną drogą płciową jest narażona na wysokie ryzyko zachorowania na inną.

Poród przedwczesny jest możliwym powikłaniem dla kobiet w ciąży zakażonych chlamydią. Zarażone matki mogą przenosić chorobę na swoje dzieci, które mogą mieć infekcję oczu lub płuc, a nawet zapalenie płuc.

U mężczyzn nawet połowa zarażonych mężczyzn nie ma żadnych objawów i dlatego może przenosić chorobę nie wiedząc o tym. Osoby, które mają objawy, zwykle wykazują pieczenie podczas oddawania moczu i mogą pomylić tę chorobę przenoszoną drogą płciową z infekcją dróg moczowych. Czasami infekcja rozprzestrzenia się przez cewkę moczową i pęcherz do najądrza, powodując ból za jądrami, czasami gorączkę, a czasami bezpłodność.

Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, zanim nastąpi nieodwracalne uszkodzenie. Jeśli nie masz żadnych objawów, ale obawiasz się, że zostałeś narażony, również skontaktuj się z lekarzem. Każda osoba aktywna seksualnie (każdy, kto uprawia seks) powinna być corocznie badana na obecność chlamydii, zwłaszcza osoby w wieku 25 lat i młodsze (z wyjątkiem osób w długotrwałym, w pełni monogamicznym związku, które nigdy nie były zagrożone chlamydią) . Wszystkie kobiety w ciąży również powinny zostać przebadane.

Leczenie antybiotykami jest skuteczne, ale może nie odwrócić blizny po długotrwałej infekcji. Dlatego nie odkładaj lekarza z powodu tej potencjalnie poważnej infekcji.

Copyright 2010 Cynthia J. Koelker, MD