Szczupła twarz, czasami nazywana chudą, może istnieć zarówno u młodych, jak i starszych. Występuje częściej, gdy starzejesz się z utratą tkanki tłuszczowej na policzkach i boku twarzy. Ale może również wyglądać jak normalny makijaż dla architektury twarzy niektórych osób, nawet jeśli jesteś stosunkowo młody. (Abraham Lincoln jest najbardziej znanym przykładem z historycznego punktu widzenia, aktor Scott Glenn i inni są przykładami nowszymi). Medycznie znana jako lipoatrofia twarzy, może również wystąpić w przypadku niektórych chorób i leków. (jak HIV) Zastąpienie tłuszczu przez wstrzyknięcie jest zarówno logiczną, jak i minimalnie inwazyjną metodą leczenia.

Transplantacja tłuszczu staje się coraz bardziej popularna i jest idealna dla szczupłej twarzy. Tłuszcz jest pobierany z odpowiedniego miejsca dawcy przy użyciu małej kaniuli do liposukcji. Wymagana ilość tłuszczu zwykle nie prowadzi do znaczącej zmiany konturu w miejscu pobrania. Dlatego pacjenci nie powinni oczekiwać podobnego wyniku liposukcji nigdzie indziej. Zwykle używam tłuszczu z brzucha, który jest wydobywany z pępka. Nadal nie ma naukowych dowodów na poparcie jednej strony dawczej nad drugą, ponieważ jest to lepszy tłuszcz, który utrzymuje się dłużej po transferze.

Tłuszcz jest wytwarzany poprzez usuwanie luźnych płynów i zanieczyszczeń poprzez przemywanie, a następnie wirowanie w wirówce. Następnie podaje się go w strzykawkach i wstrzykuje w żądane okolice twarzy albo przez kącik ust, w fałdę przed uchem lub w fałdzie nosowo-wargowym. Jeśli to możliwe, tłuszcz jest wtryskiwany krzyżowo w kilku małych tunelach. Wstrzyknięty tłuszcz jest następnie masowany, aż będzie gładki i bez żadnych widocznych nierówności.

Wstrzykiwanie tłuszczu w twarz to rodzaj sztuki. Obszar pod kośćmi policzkowymi i z boku twarzy jest najczęściej spotykany na wychudzonej twarzy. Można jednak wykonywać również inne obszary, w tym okolice oczu i nasady nosa. Ilość wstrzykniętego tłuszczu jest stosunkowo niewielka, mniej niż 10 ml po każdej stronie twarzy. Zaskakujące może być to, że nawet niewielkie ilości tłuszczu mogą mieć znaczący wpływ na objętość.

Zabieg ten można dogodnie przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, w razie potrzeby z doustną lub dożylną sedacją. To, czy jest wykonywany w gabinecie, czy na sali operacyjnej, zależy od tego, który z nich zapewnia najlepszą sterylność i posiada niezbędny sprzęt do ekstrakcji i przygotowania tłuszczu.

Nieznaną zmienną w tej procedurze dla każdego pacjenta jest to, ile tłuszczu przeżyje. Nie powinieneś oczekiwać, że 100% tłuszczu przeżyje. Jednak obecnie uważa się, że twarz boczna i obszar policzków są najtańsze. Badania wskazują na retencję do 70%. Moje doświadczenie jest bliższe 50%, więc zawsze coś jest zatłoczone. Można oczekiwać, że to, co zobaczysz po trzech miesiącach od zabiegu, zostanie zachowane na dłuższą metę.

W przypadku starszych pacjentów, którzy mogą mieć luźną skórę na policzku lub szyi, można to połączyć z ograniczonym lub podciągniętym liftingiem twarzy, aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty. Podczas gdy tłuszcz zwiększa objętość i może pomóc wypełnić zwiotczałą skórę, poprawę poniżej doliny twarzy należy osiągnąć poprzez napięcie skóry. Widziałem kilka raportów sugerujących, że skóra nad nią poprawia się po przeszczepie tłuszczu, sugerując, że nowy tłuszcz w jakiś sposób odmładza starzejącą się skórę. Niektórzy twierdzą, że jest to efekt przeszczepionych komórek macierzystych. Wątpię, czy są takie efekty, ale objętościowe wypełnienie pod spodem rozciąga skórę powyżej i może sprawiać wrażenie gładszej skóry.