Dla początkujących montaż filmów i wideo brzmi jak jeden z tych całkowicie technicznych tematów, który może zainteresować tylko ludzi o bardzo logicznych i pragmatycznych umysłach, podobnie jak inżynierowie. Wizje ciemni i sterylnie wyglądających pracowni wypełnionych niewytłumaczalnymi mechanicznymi urządzeniami wszelkiego rodzaju, w których szpule z negatywami filmowymi są wylewane i sprawdzane przez poważnie wyglądających ludzi, a następnie krojone w kostkę, krojone w plasterki i składane z powrotem, uzupełniając nieco ogólny obraz mentalny. Kliniczne, rażące, precyzyjne. W rzeczywistości edycja filmów i wideo to znacznie więcej niż operacja na obrazach celuloidowych lub elektronicznych. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie.

Pomyśl o tym w ten sposób; Ktoś kręci film ze ślubu twojego ulubionego kuzyna. Produktem końcowym jest piękna, przeważnie ciągła dokumentacja wydarzenia z nagłymi startami i zatrzymaniami tu i tam, gdy główna działalność zmienia się lub przenosi w inny obszar lub lokalizację, która wymaga innego „ujęcia”. Efektem końcowym jest kompilacja obrazów i dźwięku, która jest znacznie lepsza i, miejmy nadzieję, bardziej zapadająca w pamięć i satysfakcjonująca niż obrazy nieruchome, ale nadal pozostawia wiele do życzenia.

Gdyby jednak to samo surowe wideo trafiło w ręce doświadczonego montażysty, efekt końcowy byłby zupełnie inny. Powstała sztuka opowiadałaby historię kulminacji trzyletniego romansu kuzyna, opowiadaną przez kilku ważnych członków rodziny. Uchwyciłoby uczucia miłości, radości i uznania dla siebie nawzajem i rodziny w dniu ślubu pary i przekazałby to publiczności, oczekiwanie na nowe życie, które para chce razem stworzyć, odrobinę smutku z powodu życia, które opuszczą na zawsze z tyłu i tak dalej. Innymi słowy, w rękach doświadczonego montażysty wideo staje się „historią” z początkiem, środkiem i końcem. spójne podsumowanie romansu pary. Dzień z życia …

Większość ludzi spoza branży filmowej lub wideo nie zdaje sobie sprawy, że montaż filmów i wideo jest formą sztuki. Montaż jest prawdopodobnie najważniejszym elementem produkcji filmowej lub wideo. W montażu, aranżacji grafiki, obrazów, dialogów i dźwięków gotowy produkt filmowy może opowiedzieć docelowej publiczności historię, najpierw przedstawioną przez jego autora, a następnie przez reżysera i producenta. Dni, tygodnie lub miesiące materiału nagranego na filmie lub wideo muszą zostać zbadane, zinterpretowane, przeanalizowane i ostatecznie podsumowane w historię, której nagranie zajmuje ułamek czasu.

Osoby spoza branży filmowej mają niewielkie pojęcie o „postprodukcji” i kluczowej roli, jaką odgrywa w produkcji filmu lub pracy wideo, lub nie mają go wcale. Ze względu na duże znaczenie tej fazy produkcji filmowej i wideo proces ten zajmuje dużo czasu.

O wiele więcej niż tylko cięcie i łączenie fragmentów celofanu lub po prostu układanie sekwencji wideo, montaż to wspaniała mieszanka wiedzy technicznej i umiejętności połączonych z kreatywnością i kunsztem artysty. Porusza, dodaje, usuwa, zestawia sceny, dźwięki i obrazy w celu wywołania nagrań filmowych i klipów wideo w określonym kontekście, stworzenia określonych obrazów i chronometrażu, wygenerowania określonych emocji, stworzenia określonych obrazów i uformowania ich w opowieść.

Montaż filmowy jako rzemiosło rozpoczął się we wczesnych latach 90. XIX wieku w pierwszych dniach kina. Od tamtego czasu do teraz każdy zainteresowany filmem lub montażem wideo zazwyczaj uczęszczał na kursy w college’u lub jednej z kilku renomowanych szkół filmowych, aby nauczyć się rzemiosła.

Książka Kena Dancygera „The Technique of Film and Video Editing”, uważana za jedno z najlepszych narzędzi edukacyjnych i szkoleniowych dla reżyserów, rzuca światło na historię montażu filmów od samego początku. Mówi konkretnie o montażu wielkich operatorów, takich jak Alfred Hitchcock, Charlie Chaplin i Buster Keaton, i szczegółowo omawia podstawowe zasady montażu filmów i wideo. Omawia pomysły, praktyki i style, a także wybory wydawców w kontekście teorii, historii filmu i montażu wideo oraz praktyki. Omawia również nowe technologie i ich wpływ na sztukę obróbki.

Jedna z największych zmian w montażu filmów i wideo nastąpiła wraz z wprowadzeniem edycji komputerowej. Ręczne cięcie i sklejanie filmów, a także bardziej skomplikowany, mechaniczny i „liniowy” proces edycji wideo stały się żmudne i przestarzałe wraz z pojawieniem się przetwarzania komputerowego na początku lat 90. Montaż na komputerach doprowadził do zupełnie nowego poziomu kreatywności cenionej przez montażystów filmowych, a także niższych kosztów i znacznie większej wydajności w montażu wideo.

Niezależnie od tego, czy chodzi o film, czy wideo, proces montażu odbywa się w trzech podstawowych krokach. Obejmuje to nagrywanie, sam proces przetwarzania i dystrybucję produktu w formie nadającej się do dystrybucji. Na etapie nagrywania rzeczywiste „nagrania” lub obrazy są kompilowane w formacie, z którego można je edytować. Podczas właściwego procesu montażu zbiór nagrań jest uporządkowany w określonej kolejności, a dźwięk jest dodawany poprzez „miksowanie dźwięku”, aż utworzą one kompleksową akcję. Gdy to zostanie osiągnięte, film lub wideo zostanie ukończone w wybranym formacie, niezależnie od tego, czy jest to film, czy wysokiej jakości wideo przeznaczone do dystrybucji.

Wraz z postępem technologicznym sposób przetwarzania filmu i wideo będzie ewoluował i ewoluował. Od dziś komputery i łatwe w użyciu oprogramowanie do edycji wideo oraz Internet otworzyły drzwi do edycji, tak że są one dostępne nie tylko dla profesjonalnych montażystów filmowych i wideo. Teraz studenci filmowi, wideo i filmowi, dziennikarze, pisarze i ogół społeczeństwa mają bezprecedensowy dostęp do narzędzi do edycji wideo. Kilka popularnych programów do edycji wideo pozwala zarówno profesjonalnym, jak i niedoświadczonym edytorom edytować filmy i wideo, w tym Avid Express Pro, Adobe Premier Pro, Sony Vegas, Final Cut Pro i Apple Final Cut Studio 2.

Dzięki dzisiejszej technologii i zaletom komputerów osobistych, aparatów cyfrowych i dostępności wiedzy z nowych i coraz bardziej zaawansowanych programów, prawie każdy, kto chce się nauczyć edycji filmów i wideo, produkować produkty komercyjne, a nawet filmy z domu lub z domu. pokaż osobiste studio.